< Wróć do bloga

Legalność podsłuchów - kiedy podsłuch jest nielegalny?

Autor: SPYROOM

Legalność podsłuchów - kiedy podsłuch jest nielegalny?

Chcesz ustalić, czy twój partner cię zdradza? Masz zamiar sprawdzić, czy opiekunka do dziecka dobrze wywiązuje się z powierzonych zadań? Zastanawiasz się, jak zebrać materiał dowodowy przed zbliżającą się sprawą sądową? W tych i innych sytuacjach może przyjść ci na myśl wykorzystanie urządzenia do podsłuchiwania. Takie sprzęty wciąż zyskują na popularności i są łatwo dostępne. Pytanie brzmi: kiedy podsłuch jest legalny, a kiedy może nam grozić odpowiedzialność karna?

 

Kiedy możesz potrzebować podsłuchu?

Podsłuch może być pomocny w sytuacjach prywatnych i zawodowych. Żyjemy w czasach, gdy dostęp do urządzeń umożliwiających nagrywanie rozmów jest bardzo łatwy. Wystarczy włączyć dyktafon w telefonie, by nagrać rozmowę. Polacy decydują się na podsłuch w różnych celach. Wielu chce się upewnić w podejrzeniach o zdradę partnera, zebrać obciążające materiały dowodowe, które będą potrzebne w sądzie, udowodnić skandaliczne zachowania współpracowników i pracodawcy lub kontrolować swoje dzieci. Podsłuchy bywają stosowane podczas spotkań biznesowych, gdy w grę wchodzą duże pieniądze oraz przy obserwacji poczynań konkurencji. Nagranie rozmów może być też pomocne w sprawach rodzinnych i spadkowych. Podsłuch umożliwia również dokładne zarejestrowanie treści rozmów, które prowadzą ze sobą na przykład pracownicy biura. Zastosowanie urządzeń podsłuchowych w miejscu pracy jest możliwie i w wielu przypadkach uzasadnione.

 

Kiedy podsłuch jest legalny?

Z jednej strony jesteśmy w stanie zrobić wiele, by zdobyć niezbędne informacje, które będą pomocne między innymi w sądzie podczas udowadniania czyjejś winy, ale zdajemy sobie sprawę z faktu, że każdy człowiek ma prawo do prywatności. Kiedy podsłuch jest legalny i mamy prawo z niego korzystać? Trzeba wykazać się rozsądkiem. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo na przykład dziecka, rodzic może skorzystać z urządzenia podsłuchującego, by chronić swoją rodzinę. Jednak nielegalne byłoby szpiegowanie nastolatka wynikające ze zwykłej ciekawości. Możemy używać podsłuchu, gdy naprawdę jest to niezbędne i mamy ku temu konkretne powody. Warto wziąć pod uwagę fakt, czy będziemy uczestniczyć w rozmowie, którą nagrywamy. W takiej sytuacji jesteśmy uprawnieni do jej zarejestrowania. Przykładowo może chodzić o nadużycia w pracy lub znęcanie się nad rodziną. Takie zachowanie trudno udowodnić bez nagrania.

 

Kiedy podsłuch jest nielegalny?

Rzecz jasna, nie chcemy mieć problemów z prawem. Co mówi na ten temat Kodeks karny? Według art. 267 par. 3 kk „nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Jednak w pewnych sytuacjach sąd dopuszcza nagrania jako dowód w sprawie. Zgodnie z art. 308 kpc. Kodeksu postępowania cywilnego „nagrania mogą stać się dowodem w sądzie, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych albo gdy łamane jest prawo i brakuje dowodów na wykazanie winnego”.

 

Rodzaje podsłuchów - jaki wybrać?

Obecnie mamy dostęp do wielu urządzeń umożliwiających rejestrowanie rozmów. Każdy może nabyć sprzęt potrzebny do podsłuchu. Zakup nie wymaga pozwolenia lub dokumentu, wystawionego przez policję lub inny organ. Zwróć uwagę na jakość dźwięku, zasięg i czas pracy urządzenia. Możesz wybrać różne rodzaje podsłuchów.

 

1. Podsłuchy GSM

Ten typ urządzeń korzysta z modułu GSM, który poprzez kartę SIM i operatora komórkowego umożliwia prowadzenie nasłuchu na żywo z dowolnego miejsca na świecie. Jakość dźwięku wiąże się z sygnałem GSM. Zaletą tego rodzaju sprzętu jest nieograniczony zasięg i możliwość prowadzenia podsłuchu w dowolnej chwili. Podsłuchy GSM często stosowane są w samochodzie.

 

2. Podsłuchy sejsmiczne

Ten system urządzeń wykorzystuje wibracje konstrukcji wywołane ludzkim głosem. To tak zwany podsłuch przez ścianę - urządzenie po umieszczeniu przy ścianie rejestruje mikro drgania i wibracje wywołane ludzkim głosem.

 

3. Pluskwy analogowe lub cyfrowe

Pluskwy analogowe to proste urządzenia nadawcze, które służą do przekazywania informacji na ograniczoną odległość w czasie rzeczywistym. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością dźwięku, długim czasem działania oraz niską ceną, jednak ich wadą jest ograniczony zasięg i łatwość wykrycia nadajnika.

 

4. Dyktafony zamaskowane

To urządzenia nagrywające, zamaskowane, zminiaturyzowane, chronione hasłem. Podsłuch może znajdować się w przedmiotach codziennego użytku takich jak zegarek, długopis czy przełącznik światła. Urządzenie zapisuje wszystko, co dzieje się w samochodzie, mieszkaniu, pracy, czy w sklepie. Pomysłów na ukrycie sprzętu jest wiele.

 

5. Mikrofony kierunkowe i laserowe

To urządzenie, które zbiera dźwięk z jednego kierunku. Sprzęt umożliwia podsłuchanie rozmowy w terenie otwartym nawet z odległości 400 metrów. Urządzenie wyłapuje dźwięki za pomocą czaszy i ogniskuje je na mikrofonie umieszczonym w jej środku. Sprzęt jest niezwykle drogi i niedostępny dla zwykłego użytkownika.

 

6. Podsłuchy w lokalizatorach GPS

Urządzenie pozwala na staranne namierzanie osoby, pojazdu lub przedmiotu i działa na całym świecie. Minusem tego typu podsłuchu jest krótki czas działania przy niewielkich rozmiarach. 

 

7. Dyktafony WiFi, radiowe

Urządzenia łączą w sobie funkcje dyktafonu i nadajnika. Umożliwiają nagrywanie, a następnie wysłanie zgromadzonych materiałów na serwer FTP za pomocą sieci bezprzewodowej. Możemy łatwo zmienić ustawienia dyktafonu za pomocą fal radiowych czy bluetooth, wifi. Tego typu dykatony są drogie i nie łatwie w kalibracji.

 

Kiedy wykorzystać podsłuch?

Obecnie mamy bardzo łatwy dostęp do urządzeń umożliwiających podsłuchiwanie, co rodzi pokusę ich wykorzystania. Aby nie wchodzić w konflikt z prawem, musimy ustalić, czy w danej sytuacji zastosowanie podsłuchu jest legalne. Możemy nagrywać rozmowy, w których bierzemy udział, użycie podsłuchu jest też dopuszczalne w sprawach, gdy trudno udowodnić winę oskarżonego i mamy konkretne powody do zastosowania tego rodzaju sprzętu. Zawsze należy kierować się rozwagą i w razie potrzeby skorzystać z fachowej porady specjalisty - policjanta lub detektywa.

 

 

Nie znalazłeś tego,
czego szukałeś?

Kontakt

Zostań naszym dystrybutorem

Dowiedz się więcej

Przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na naszą politykę cookies

Rozumiem