< Wróć do bloga

Podsłuch przez ścianę - jak działa?

Autor: SPYROOM

Każdy mieszkaniec bloku, kamienicy czy domu wielorodzinnego z pewnością nieraz miał okazje słuchać rozmów sąsiadów, które dochodziły zza ściany. Okazuje się, że przy użyciu odpowiedniego sprzętu jest to również bardzo skuteczny sposób na pozyskanie pożądanych informacji. Idealnym sprzętem do tego rodzaju działań jest podsłuch przez ścianę.

Podsłuch przez ścianę - jak działa i kiedy go stosujemy?

Podsłuch przez ścianę, czyli tzw. podsłuch sejsmiczny to bardzo wrażliwe urządzenie. Jego działanie polega na zbieraniu dźwięków odbijających się o powierzchnię (ściany, podłogi, mury) za pomocą membrany sejsmicznej i zwiększaniu ich mocy nawet kilkadziesiąt tysięcy razy. Pozwala to na odbieranie głośnych i wyraźnych dźwięków, nawet w przypadku, kiedy mamy do czynienia z szeptem. Podsłuch sejsmiczny ma szereg zalet - doskonale radzi sobie ze ściąganiem dźwięku zza ścian, których grubość sięga nawet 60 centymetrów. Przeszkody nie stanowi również materiał, z którego wykonana jest ściana – możemy słuchać rozmów, które odbywają się za barierą drewnianą, betonową czy metalową. Rozmowy mogą być słuchane przez nas na bieżąco bądź nagrywane i zapisywane do późniejszego odsłuchu, a czułość i głośność dźwięków są regulowane. Najczęstszym sposobem ładowania tego sprzętu jest podłączenie kabla po portu USB.

Podsłuch przez ścianę – nie tylko dla detektywów!  

Urządzenie, jakim jest podsłuch, najczęściej kojarzy nam się z klasyczną „pluskwą”, którą pozostawiamy w miejscu, gdzie toczą się istotne dla nas rozmowy. Musimy jednak pamiętać, że są miejsca, do których wejście w celu umieszczenia podsłuchu może być utrudnione. Takimi obszarami mogą być np. wynajęte pokoje hotelowe, które chcemy sprawdzić, w celu zdemaskowania zdrady czy prywatne mieszkanie, co do którego mamy podejrzenia, że dochodzi w nim do przemocy domowej. Dla takich właśnie spraw został stworzony podsłuch sejsmiczny, który pozwoli nam na rejestrowanie rozmów w miejscach, do których nie mamy dostępu. Ale czy detektyw to jedyny zawód, który korzysta z takich rozwiązań? Podsłuch przez ścianę ma wielu zwolenników, a urządzenie jest przydatne nawet w pracy straży pożarnej czy ratowników medycznych, którzy interweniują podczas katastrof budowlanych. Bywa, że wejście do zawalonej kondygnacji wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia i życia przez ratowników. Warto wtedy skorzystać z podsłuchu sejsmicznego, który zarejestruje wołanie ewentualnych rannych, którzy mogli pozostać pod gruzami i pomoże realnie ocenić szanse na odratowanie poszkodowanych. 

 

Nie znalazłeś tego,
czego szukałeś?

Kontakt

Zostań naszym dystrybutorem

Dowiedz się więcej

Przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na naszą politykę cookies

Rozumiem